W ludzkim ciele możemy wyróżnić przynajmniej kilka rodzajów wędzidełek. Jednym z nich jest wędzidełko napletkowe.

U pewnych mężczyzn dochodzi do nieprawidłowości w budowie wędzidełka. W efekcie następuje jego skrócenie. Przyczyną skrócenia wędzidełka mogą być wady nabyte lub wrodzone. Przyczyną wad nabytych, które prowadzą do skrócenia wędzidełka najczęściej są urazy prącia lub jego stany zapalne. Panowie, u których doszło do skrócenia wędzidełka z powodu wad wrodzonych w czasie wzwodu żołądź jest bardzo boleśnie podciągana. W takiej sytuacji trudno mówić o komforcie życia intymnego. Wędzidełko może zostać naderwane, a w skrajnych przypadkach może nawet ulec całkowitemu zerwaniu.

Pojawiają się więc już nie tylko dolegliwości bólowe, ale mężczyzna zaczyna także krwawić. Krwawienie to w większości przypadków ustępuje samoistnie, wystarczy tylko nacisnąć krwawiącą ranę. W takiej sytuacji wizyta u urologa powinna być konieczna. Bez wizyty u specjalisty problemu nie da się bowiem rozwiązać.

W trakcie stosunku będzie dochodziło w kolejnych pęknięć i krwawień, a ich efektem będą liczne blizny. Życie seksualne ulegnie zaś jeszcze dalszemu pogorszeniu. Wędzidełko można wydłużyć chirurgicznie.